Půjčky pro nezaměstnané
Půjčky pro nezaměstnané se těší mimořádné oblibě. Není se čemu divit — počet lidí bez práce neustále narůstá. Podle úřadu práce ČR je aktuálně 585 809 lidí bez zaměstnání, což představuje podíl nezaměstnaných osob až 8 %. Jsou půjčky pro nezaměstnané výhodné?
Mezi nezaměstnanými přibývá zejména počet mladých lidí (do 25 let), kteří se ocitli bez zaměstnání — navzdory všem snahám úřadu práce s těmito osobami pracovat a najít jim uplatnění, jen mizivé procento si práci skutečně najde.
Tisíce lidí bez práce a negativní ekonomické vyhlídky otevírají prostor pro společnosti, které poskytují půjčky pro nezaměstnané. Tyto společnosti rostou jako houby po dešti — poskytování půjček je totiž výhodný obchod, ale pouze pro jednu stranu — věřitele.
Člověk bez zaměstnání se často nachází ve velmi špatné finanční situaci, kdy úspory rychle docházejí a sociální dávky nepostačují ani na zajištění základních životních potřeb. Poté, co uchazeč o zaměstnání přestane dostávat podporu v nezaměstnanosti (kterou může dle věku pobírat pět, osm nebo jedenáct měsíců), dostane jen sociální dávku ve výši životního minima, pouze necelých 3 200 Kč.
Pokud nezaměstnaný nevykazuje požadovanou aktivitu, dostanete pouze existenční minimum 2200 Kč. V takové situaci člověk ve finanční tísni využije každou příležitost získat peníze navíc prostřednictvím půjčky. Otázkou však zůstává, zda je správně zadlužovat se v situaci, kdy jste bez práce?
Půjčka pro nezaměstnané jsou draze získané peníze
Na českém trhu existují jisté firmy, které půjčí i bez dokládání příjmu, osobám se záznamem v registrech a podobně. Jistě jste se již setkali s inzeráty typu: „Půjčky pro nezaměstnané ihned — snadné, dostupné, rychlé a výhodné půjčky.“
Pokud se na takový inzerát podíváte kriticky, tak zjistíte, že nikdo přece nemůže nezaměstnanému půjčit výhodně. Bude za to požadovat vysoký úrok nebo zajištění, nejčastěji nemovitostí.
Není žádným tajemstvím, že nejvýhodnější úrok získáte v bance. Pro nezaměstnaného je jediná možnost k získání úvěru od banky prostřednictvím takzvané americké hypotéky, což je neúčelový úvěr zajištěn nemovitostí. Banka se Vás nebude ptát, na co jste peníze použili, nebude od Vás požadovat potvrzení příjmu, ale na druhé straně budete muset zastavit nemovitost.
V případě nesplácení můžete o svou nemovitost velmi rychlé přijít. Zejména pro nezaměstnané je riziko, že úvěr nebudou moci splácet velmi vysoké, a proto by se měly úvěrem, kde se požaduje zajištění nemovitostí, obloukem vyhnout.
Nebankovní subjekty
Další možnost na získání půjčky pro nezaměstnané představují nebankovní subjekty. Zde je šance na získání půjčky sice vyšší, ale s tím roste i riziko podpisu nevýhodné smlouvy.
Často nebankovní společnosti poskytují půjčky s nulovými požadavky na finanční situace žadatele. I když se to může zdát být na první pohled výhoda, opak je pravdou. Riziko společností poskytujících půjčky osobám bez práce nespočívá ani tak ve vysokých úrocích — s tím každý počítá, ale v tom, že se dlužníkovi finanční situace nezlepší a nebude mít peníze na splátku.
V takovém případě začnou nabíhat vysoké úroky z prodlení a z neplnění smluvních podmínek. Od těch je už cesta k osobnímu bankrotu a exekucím až nebezpečně krátká.