Výpočet splátky úvěru a hypotéční kalkulačka

Adéla Ozomová

Publikováno 30. Září 2021

Obsah

Výpočet splátky úvěru spojeným s hypotékou na byt či dům nemá jednoznačně stanovený postup, záleží totiž na několika faktorech, které finální částku ovlivňují. S výpočtem splátky úvěru se však nemusíte trápit sami, naštěstí existuje hypotéční kalkulačka, která vše potřebné spočítá za vás a následně prozradí finální výpočet hypotéky a úroků z úvěru.

Výpočet splátky úvěru neboli výpočet splátky hypotéky

Hypotéční úvěr, zkráceně hypotéka, je zdroj peněz, díky kterému je člověk schopný financovat buď rekonstrukci stávajícího objektu, ať už domu či bytu, nebo výstavbu zcela nového obydlí. Zároveň se dá hypotéční úvěr uplatnit na přístavbu nebo rozšíření nemovitosti. Nejběžnějším splácením hypotéky jsou měsíční splátky. Abyste je však mohli bez problémů splácet, musíte nejdříve absolvovat korektní výpočet hypotéky, od kterého se můžete bezpečně odrazit.

1 Jak na výpočet hypotéky?

Jak jsme již zmínili výše, pro výpočet hypotéky je nejlepším pomocníkem hypotéční kalkulačka. Vše si samozřejmě můžete vypočítat sami, pomocí kousku papíru, propisky, a hlavně komplikovaného vzorce pro výpočet úroku z úvěru. Kalkulačka hypotéky neboli úvěrová kalkulačka vám ale ušetří spoustu složitého počítání. Hypotéční kalkulačku naleznete online na mnoha internetových stránkách a zadat do ní budete muset čtyři nejdůležitější údaje.

2 Co vše je potřeba zadat do hypotéční kalkulačky?

Prvním důležitým údajem, který od vás bude hypotéční kalkulačka vyžadovat, je informace, kolik stojí požadovaná nemovitost. Dále se kalkulačka hypotéky zajímá o to, kolik si na své vysněné bydlení ve výsledku chcete půjčit peněz. Předposlední údaj zadávaný do úvěrové kalkulačky je doba splácení, ta se obvykle pohybuje mezi pěti až čtyřiceti roky. Jako poslední nutnost pro každou hypotéční kalkulačku je doba fixace. Díky fixaci se ve sjednaném období nemění stanovená výše hypotéční půjčky.

3 Výpočet splátky úvěru vzorec

Vzorec pro výpočet úroků a úrokové sazby je sice praktické znát, existuje totiž široká škála druhů úvěrů, při nichž vzorec pro výpočet úroků a úrokové sazby můžete uplatnit. Jedná se například o podnikatelský úvěr, obchodní úvěr nebo třeba revolvingový úvěr, setkat se však bez problémů můžete i s úvěrem ze stavebního spoření. Avšak postup manuálního výpočtu úroku z úvěru je tak složitý, že se opravdu daleko více vyplatí využít online kalkulačku úvěru. Ušetříte si nejen spoustu práce, ale i nepopiratelné množství času stráveného složitým počítáním.

Druhy úvěrů

1 Podnikatelský úvěr nejen pro začínající podnikatele

Jak je již zřejmé, použijeme-li slovo úvěr, nejedná se pouze o ten hypotéční. Stejně snadno můžete využít i podnikatelský úvěr, a to nejenom ve chvíli, kdy s podnikáním zrovna začínáte. Stejně jako hypotéku můžete i podnikatelský úvěr využít pro financování nemovitosti. Rozdíl mezi hypotéčním a podnikatelským úvěrem ttkví v tom, že tyto peníze budou investovány do firemních, nikoliv osobních prostor. Kromě hal, továren či prodejen však peníze získané podnikatelským úvěrem můžete využít i pro nákup materiálu, nových počítačů do vaší společnosti nebo na cokoliv jiného, co je právě potřeba.

2 Co je to obchodní úvěr

Velmi častým úvěrem, se kterým se můžete setkat, je takzvaný obchodní úvěr. Co je to obchodní úvěr? Zjednodušeně řečeno se jedná o smlouvu mezi dvěma stranami, tedy odběratelem a dodavatelem. Dodavatel skrze obchodní úvěr akceptuje odložení platby od odběratele. Klient tak za převzaté zboží neplatí hned, jak se mu dostane do ruky, ale až s předem sjednaným odstupem času. Další variantou úvěru je kromě obchodního úvěru například revolvingový úvěr.

3 Revolvingový úvěr: co to je

Revolvingový úvěr je souhrnné označení pro krátkodobý spotřebitelský úvěr. Jak revolvingový úvěr funguje? Klient sjednaný úvěr splácí postupně, je možné ho opakovaně čerpat, a to až do předem stanovené výše. Revolvingový úvěr slouží pro to, abyste díky němu mohli zafinancovat potřebný oběžný majetek pro svůj podnik. Čerpání peněz z tohoto druhu úvěru probíhá většinou v měsíčních intervalech. Revolvingový úvěr je velmi flexibilní, avšak pokud ho svědomitě nesplácíte, počítejte s následnými vysokými úroky.

4 Úvěr ze stavebního spoření

Přibližně jedna polovina úvěrů, které se v České republice sjednají, pochází od stavebních spořitelen. Úvěr ze stavebního spoření je jedním z nich, nárok na něj máte ve chvíli, splníte-li určité podmínky.
Mezi ty patří:

  1. Úspěšné naspoření stanovené peněžní částky.
  2. Spoření probíhalo minimálně 24 měsíců.
  3. Dosáhlo se stanovené výše parametrů hodnocení.

Pokud jsou na cestě za dosažením úvěru ze stavebního spoření potřebné ještě nějaké další podmínky či zkrátka jiná pravidla, informuje vás o tom stavební spořitelna minimálně ve sjednané smlouvě. Je tak důležité přečíst opravdu všechny informace, které sjednaná smlouva obsahuje.

Partnerská hypotéka bez manželství

Absence oddacího listu již naštěstí v této době není problém, pořídit se dá i partnerská hypotéka bez manželství. Je však nutné, abyste splňovali dvě podmínky:

  1. Mít našetřeno alespoň 10 % z celkové ceny nemovitosti a 4 % pro daň z nabytí nemovitosti.
  2. Mít stálý příjem, být tedy schopný pečlivě splácet.

Pokud se s přítelem či přítelkyní dohodnete, partnerská hypotéka bez manželství může jít pouze na jednoho z vás. Tento žadatel musí sám splňovat výše zmíněné podmínky, aby mu byla společností uznána partnerská hypotéka bez manželství. Nebo si můžete raději vybrat druhý způsob, který velmi často volí osoby v registrovaném partnerství. Řeč je o hypotéce se spolužadatelem, kdy se dlužníky stávají oba.

Výpočet americké hypotéky

Hlavním tématem tohoto článku je však výpočet hypotéky. Jedním z možných druhů hypotéky je americká hypotéka. Peněžní obnos, který získáte právě díky americké hypotéce, můžete využít de facto na cokoliv souvisejícího s bydlením, například na pořízení vybavení. Stručně řečeno se americká hypotéka hodí pro všechno ostatní, na co klasická hypotéka právně nesahá. Zároveň vás potěší i výpočet úroků z úvěru, úroky jsou totiž o něco nižší, než jak je tomu zvykem u tradiční hypotéční verze. Více podrobností vám opět prozradí hypotéční kalkulačka.

Výpočet splátky nebankovní hypotéky

Zatímco výpočet splátky nebankovní hypotéky probíhá stejně, odlišují se smluvní pravidla. Nebankovní hypotéku volí nejčastěji lidé, kterým kalkulačka úvěru prozradila, že pro uznání bankovní hypotéky nejsou vhodnými kandidáty z několika možných důvodů. Řešením pak může být právě sjednání nebankovní hypotéky, u které jsou však stanovené vyšší úroky i poplatky. Poplatky je nutné zaplatit, nebudete-li peníze splácet podle stanoveného plánu. V krajních případech je možné přijít i o celou nemovitost. 

Doba splatnosti hypotéčního úvěru

Běžné období, během kterého můžete sjednanou hypotéku splácet, se pohybuje od přibližně 5 do 40 let. Obecně můžeme říci, že čím déle hypotéční úvěr splácíte, tím více úroků se s ním pojí. Jednou z mála výhod je však to, že měsíčně není nutné uhradit vysoké sumy peněz. V opačném případě, stanovíte-li si splatnost hypotéčního úvěru pouze na pár let, měsíční splátky budete mít značně vyšší, avšak méně úroků. Doporučujeme vám zvolit splatnost hypotéčního úvěru zhruba něco kolem 15 let.